Понеділок, 30.03.2020, 03:51 | Вхiд | Реєстрацiя
Вітаю Вас Гость | RSS
Наше опитування
Яке Ваше улюблене шкільне свято?
Всього відповідей: 247
Міліція дітям
Міліція на допомогу дітям
Міліція на допомогу дітям
Скринька довіри

Лист психологу

Міні-чат
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Ми пишем - про нас пишуть » Освіта Буковини

Розробка уроку з української літератури у класі
Тема. Поезії із збірки «Під небесами Чернівців» В. О. Вознюка.
Мета: ознайомити учнів із поезіями В. О. Вознюка; допомогти їм пізнати багатогранний різнобарвний світ поезій митця, зрозуміти їх ідейно-естетичну цінність; домогтися усвідомлення учнями художнього слова як увічненого для поколінь досвіду життя людини, її думок, переживань; формувати високий естетичний смак, тонке сприйняття й розуміння поетичних текстів; удосконалювати навички виразного читання та аналізу поетичних творів; розвивати почуття краси образного слова, вміння аргументовано передавати власні думки, акторські та декламаторські здібності; виховувати учнів у дусі поваги й любові до високого поетичного мистецтва, прищеплювати любов до рідного слова.
Обладнання: відеофільм про Чернівці, фото буковинських митців, збірки поезій В. Вознюка, плакат «Під небесами Чернівців…», стікери, картки самооцінки, букет троянд, аудіозаписи пісень В. Івасюка у виконанні Н. Яремчука, комп’ютер, проектор, презентація проекту «Життєвий і творчий шлях В. Вознюка».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Теорія літератури: логічна домінанта, ключові слова, асоціативний кущ, епітет, метафора, рефрен, рима, римування, кільцеве римування, стопа, ямб, символ, громадянсько-філософська лірика, творчість.
Міжпредметні зв’язки: історія, географія, музичне мистецтво, художня культура, інформатика.
Сотвори себе собою,
Словом сотвори
В. Вознюк
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1.1. Відеофільм про Чернівці. 
1.2. Слово вчителя. Чернівці – старовинне місто, якому вже понад 600 літ. Своєю історією, природною красою, дивовижним поєднанням архітектурних стилів воно приваблює всіх. 
Щедра на таланти буковинська земля. Наш мальовничий край здавна славиться літературними й мистецькими талантами. Він дав чимало поетів, прозаїків, живописців, скульпторів, композиторів, артистів. 
Вивчаючи літературу рідного краю, ми створили свою алею зірок буковинських митців. Пригадаймо їх.
1.3 Прийом «Асоціативна павутинка».
- Які асоціації викликає у вас слово «поезія»?
- Яка  її роль в житті людини? 
2.  Оголошення теми та мети уроку
2.1. Слово вчителя. Кожному митцю слова приємно, коли його твори читають. Через них автори діляться своїми думками, враженнями з читачами, впливають на їх світогляд.
Сьогодні на алеї зірок буковинських митців засяє ще одна зірка – зірка чернівецького поета В. Вознюка.
Отже, тема уроку  «Поезії зі збірки «Під небесами Чернівців». 
На уроці ми:
  • познайомимося з поезіями В. Вознюка зі збірки «Під небесами Чернівців»; 
  • пізнаватимемо багатогранний різнобарвний світ його поезій, усвідомлюватимемо їх ідейно-естетичну цінність;
  • удосконалюватимемо навички виразного читання та аналізу поетичних творів;
  • розвиватимемо почуття краси образного слова, вміння аргументовано передавати власні думки, акторські й декламаторські здібності. 
Епіграфом до уроку є слова із поезії В. Вознюка. 
- Як ви їх розумієте?
3. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
Слово вчителя.
- Чого очікуєте від роботи на цьому уроці? 
Учні прикріплюють на плакат «Під небесами Чернівців…» свої очікування.
4. Робота в групах.
4.1. Група «Дослідники».
4.1.1. Презентація проекту «Життєвий і творчий шлях В. Вознюка».     Учень. 
Досліджуючи  творчість поета, ми дізналися, що він народився 1 січня 1950 року в селі Киселицях Путильського району Чернівецької області в родині священика. У 1957 – 1965 роках навчався у восьмирічній школі рідного села, середню освіту здобув у Путильській школі, після закінчення якої вступив на філологічний факультет. Від липня 1972 року працює в Чернівецькому літературно-меморіальному музеї О. Кобилянської, де обіймає посаду директора. 
Учень.Працюючи в обласній бібліотеці імені М. Івасюка, я заочно познайомився з поезією В. О. Вознюка. Він є  автором таких поетичних збірок «Твої кроки» (1982), «Із голосу скрипки» (1989), «Дощі дорогу переходять» (1996), «По білому білим» (1999), «Протяте каміння» (2000), «Стрітення» (2002), «Профіль маски, або 55 одкровень» (2005), «Відлуння твоїх кроків» (2006) та літературної книги «Про О. Кобилянську. Нові матеріали. Роздуми. Знахідки» (1983), «Буковинські адреси Ольги Кобилянської» (2006), «До джерел культури Буковини» (2002), «Чернівецький літературно-меморіальний музей О. Кобилянської » (2004), «Відкриваю Нідерланди по-українськи» (2009).
Учень. За багаторічну працю В. О. Вознюк відзначений літературно-мистецькими преміями С. Воробкевича, О. Кобилянської, літературних – імені П. Тичини, Д. Загула. Володимир Оксентійович - член Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України, член редколегії українського часопису «Дзвін» та румунського «Наша думка». 
4.1.2. Самооцінка роботи учнів на уроці (Додаток 1). 
4.1.3. Метод «Інтерв’ю».
- Шановний Володимире Оксентійовичу, що надихнуло Вас до написання збірки «Під небесами Чернівців»?
4.1.4. Авторська позиція поета В. Вознюка.
4.2. Група «Аналітики»
4.2.1. Декламування поезії «Під небесами Чернівців».
4.2.2. Ідейно-художній аналіз твору 
Учень. 
Працюючи над ідейно-художнім аналізом поезії «Під небесами Чернівців», ми з’ясували час і місце написання поетичного твору. Це 14 липня 2007 року. Саме тоді поет перебував у гостях у своєї дочки в Голландії.
Учень. Спостерігаючи за чужими краєвидами, В. Вознюк згадує своє рідне місто. Велично та вознесено описує вічне єднання душі людини з Богом саме під небесами Чернівців. Одна з головних тем вірша – це роздуми про час і вічність, про невмируще в людській душі, про вічні цінності життя. Головна сутність духовних орієнтирів поета – у предковічній пам’яті Роду і Народу, у зв’язку поколінь.
Під небесами Чернівців
Живе душа. Куди б дорога
Не повела, ти завжди з Богом
Під небесами Чернівців
Учень. Ми вважаємо, що ця поезія належить до громадянсько-філософської лірики. Тема – осмислення міста із-за меж України, а головною думкою є возвеличення, уславлення столиці буковинського краю. Чернівці – то святе місце, тут слухаєш Бога з небес. Поет переводить погляд читача на  Храм Слова й загострює увагу на невтомну працю поета, який вишукує зерна-слова між половою, з метою «аби тих зерен дух воскрес».
Слово вчителя. 
Важливими філософськими категоріями у творчості поета є совість і лицарська честь. Людина честі має високе почуття власної гідності. Вона не принизить інших і не принизиться сама.
Учень. Наша мала батьківщина – Чернівці, які живлять такою благодаттю, любов’ю та вірою, що завжди живе променистим словом, сильним та вірним на віки. 
Аби ізвідти у світи
І в найлютішу веремію
Любов і віру, і надію
Зумів у слові понести.
Учениця. Перечитавши поезію, я знайшла такі художні засоби та стилістичні фігури:   
  • епітети – веремію (яку?) найлютішу; промінням (яким?) лагідним, строгим; 
  • метафори –любов і віру, і надію зумів у слові понести; живе душа; у пам'ять предки засівали.
  • рефрени - під небесами Чернівців.
  • словосполучення Храм Слова – є символом творчої майстерні.
Учень. Римування –  кільцеве.  Для прикладу візьмемо третю строфу: 
Тут кожному своє зерно
У пам'ять предки засівали,
Щоб не вростало в п’єдестали,
Щоб колосом звелось воно.
Розмір –  чотиристопний  ямб із пірихієм
4.2.3. Слово вчителя. Навчитися робити ідейно-художній аналіз поетичного твору вам допоможуть такі посібники: «Основи теорія літератури» В. Пахаренка, «Словник літературознавчих термінів» В. Лесина. 
4.2.4. Самооцінка роботи учнів на уроці.
4.3 Група «Декламатори» 
4.3.1 Слово вчителя. Прекрасний і чарівний наш буковинський край. Буковина, мов дівчина-красуня закосичена водограєм білопінного Черемоша, бистриною Прута й тихим плином Дністра. На смерекових вітрах карпатського синьогір'я бринять трембіти, лине мелодія гуцульських коломийок. Землею сизих буків, зеленою Буковиною називають цей куточок рідної України. Ця чарівна назва прийшла до нас із глибини віків. Про Буковину складено чимало легенд, автором однієї із них є Володимир Оксентійович. 
4.3.2. Інсценізація поезії «Буковинська легенда» . 
Учень. Дійсно, ми пересвідчилися, що славен наш край не тільки чарівною природою. Славен іменами людей, які працею, піснею, поетичним словом возвеличили буковинський край.        
Учень. Буковину здавна вважають невичерпним джерелом людської духовності. Таланти цієї землі воістино незчисленні. Саме вони й живлять це джерело, не даючи йому засохнути, зміліти. Уже віками воно пульсує, живе, радіє й сумує долею, історією, надіями, шляхами та болями буковинського народу.
Учень. Яскравими зірками у джерелі буковинської духовності світяться імена                  Володимира Івасюка та Назарія Яремчука. Ми не можемо залишити поза увагою поезії Володимира Оксентійовича, присвячені цим людям.
4.3.3. Декламування віршів «У день 59-річчя В. Івасюка», «Замість реквієму». 
4.3.4. Самооцінка роботи учнів на уроці.
IІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Складання логічної домінанти уроку
2. Складання асоціативного куща.
В – ввічливий
О – освічений, оригінальний
З – зразковий, завзятий
Н - народний
Ю – юний душею
К – красномовний  
ІV. Підсумок уроку
1. Прийом «Мікрофон».
1.1. Слово вчителя.
- Чим вам запам’ятається творчість В. Вознюка?
- Що ви зрозуміли і взяли для себе з сьогоднішнього уроку?
2. Очікування результатів роботи.
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
3. Віншування поета.
V. Домашнє завдання
І група – дослідити поезії  В. Вознюка, які покладено на музику. Одну з них вивчити напам’ять (на вибір).
ІІ група – написати твір-роздум «Політ містом».
ІІІ група – підготуватися до конкурсу  «Кращий читач поезій В. Вознюка».

О.Т. Когут 
вчитель української мови та літератури
Колінковецького НВК
Категорія: Освіта Буковини | Додав: admin (28.12.2011)
Переглядів: 1785 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Посилання
BB-Code
HTML-код
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]


Пошук
Форма входу
2016 - Рік англійської мови в Україні
2016 - Рік англійської мови в Україні
Календар
Новини освіти
контакти
Колінковецький ЗНЗ
Головна, 52
с. Колінківці
Хотинський район
Чернівецька область
60023 Україна
+38 (03731)47295 kolinkivtsy-nvk@ukr.net
Карта проїзду
Маршрут автомобілем до Колінковецького ЗНЗ на карті більшого розміру
Переглянути Маршрут автомобілем до Колінковецького ЗНЗ на карті більшого розміру

Ми в соцмережах, приєднуйся!

При використанні матеріалів сайту посилання на http://kolinkivtsy-school.org/ обов'язкове! Колінковецький ЗНЗ © 2011-2020



Украина онлайн InterNetri.Net